Mevlana’nın Üzülmekle İlgili Sözleri

Bu yazımızın içeriğinde ne okuyacaksınız: Mevlana’nın Üzülmekle İlgili Sözleri, Mevlana Üzülmek Sözleri, Mevlana’nın Üzülmek Hakkındaki Sözleri, Mevlana Üzülmek Sözleri Resimli, Mevlana’nın Üzülmek Sözleri, Mevlana Ve Üzülmek Sözleri, Mevlana’nın Üzülmek Sözleri Facebook, Mevlana’nın Üzülmek Sözleri Tumblr

Reklamlar

Mevlana’nın Üzülmekle İlgili Sözleri

Mevlana’nın Üzülmekle İlgili Sözleri

Üzülme! Ayağına batan dikenler, aradığın gülün habercisidir. (Hz. Mevlana)

Niye üzülüp ağlarsın can? Bırak sevmeyen gitsin. Dua et Rabbim seni terk etmesin. İşte O (c.c.) terk ederse, gerçekten bitersin. (Hz. Mevlana)

Dünya malına tapıyorsun; şehvet ve şöhret peşinde koşuyorsun; istediğini alamayınca da üzülüyorsun, içine düştüğün acıklı hali anla da aslının aslına doğru gel. (Hz. Mevlana)

Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. (Mevlana)

Talihim bana: “ben seni üzeceğim ama sen sakın üzülme.”

Üzülme! Çünkü Yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar. Unutma, yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar. (Mevlana)

Reklamlar

Üzülme; Bil ki Yaradan umudu en çaresiz anlarda yollar. Unutma, yağmurun en şiddetlisi en kara bulutlardan çıkar.

Sevdik sustuk. Yandık sustuk. Üzüldük sustuk. Yalnız kaldık yine sustuk. Tek bir şey konuşturdu bizi. O’na (c.c.) sığındık.

Hüzün taze tutar aşk yarasını. Yaramdan da hoşum, yarimden de.

İnsanlar senin kalbini kırmışsa üzülme! Rahman: (c.c), “Ben kırık kalplerdeyim” buyurmadı mı? O halde ne diye üzülürsün ey can? Gündüz gibi ışıyıp durmak istiyorsan; gece gibi kapkaranlık nefsini yak!

İstediğin olmuyor diye üzülme. Ya daha iyisi olur ya da hayırlısı budur.

Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır.

Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.

Akılsız, yüzü güzele; Akıllı, gönlü güzele talip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır.

Reklamlar

Aşk vadisinde, hiçbir nişane, hiçbir iz yoksa üzülmemeli; çünkü Hakk’ın lütfuyla bazen umutsuzluktan bile umutlar doğar. Ey gönül, sakın umutsuzluğa düşme! Allah’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, söğüt ağacının dalı bile hurma verir.

Ey sevgili, ilacım da sensin, çarem de sensin. Yüz parça olmuş gönlümün nuru da sensin. Çaresiz gönlüm de, senden başka ne varsa hepsi yok oldu. Beni kimsesiz bırakma! Gel!

Üzülme Çünkü hüzün kaybolanı geri getirmez, öleni diriltmez, kaderi değiştirmez, hiçbir fayda getirmez.

Ey İnsan! Kaf Dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma her şeyin bir hesabı var; üzdüğün kadar üzülürsün.

Üzülme Can! Doğruysan zarar gördüm deme. Bil ki iyiler mutlaka kazanır. (Hz. Mevlana)

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın.

Reklamlar

Bir lokmadan haset, hile, tuzak, gaflet ve cehil meydana geliyorsa o haram olduğundandır.

Vefa nedir, bilir misin? Vefa arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefa; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır. Vefa; ötelerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır.

Üzülme ve kızma hiç kimseye yaptıklarından dolayı aksine teşekkür et ihanet edenlere sadakati öğrettikleri için. Minnet duy yalancılara doğrunun farkına varmanı sağladıkları için. Mutsuz edenlere dua et mutluluğu daha derin hissettirdikleri için. Herkesi sev yaşamına bir anlam kattığı için. Hayat bu yüzden daha güzel siyahlar beyazı fark ettirdiği için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir