Nikolay Gogol Sözleri

Nikolay Gogol, 1809’da Ukrayna’da doğmuş olan ve 1852’de İtalya’da hayatını kaybetmiş olan önemli bir Rus yazarıdır.

Reklamlar

Nikolay Gogol Sözleri Kısa

Gogol, Ukrayna’nın Poltava Oblastı’na bağlı bir köyde doğmuştur. Ailesi, kültürel ve dini açıdan etkileyici bir ortamda büyümüştür. Babası bir küçük soylu olarak görev yapmıştır.

Genç yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duyan Gogol, Saint Petersburg Üniversitesi’nde eğitim aldıktan sonra edebi kariyerine başlamıştır. Yazdığı ilk eserler genellikle Ukrayna kültürü ve gelenekleri üzerineydi. Gogol’ün en ünlü eserleri arasında “Dead Souls” (Ölüler), “The Overcoat” (Palto), “The Nose” (Burun) ve “The Inspector General” (Devlet Memuru) bulunmaktadır. Bu eserlerinde genellikle mizah ve kara mizah öğelerini kullanarak Rus toplumunu ve insan doğasını ele almıştır.

Nikolay Gogol Sözleri Kısa

-> Para nedir ki eğer dostun yoksa!

Reklamlar

-> İki kumru yavrusu sana gösterecek

-> Bazen sessizlik, en etkili cevaptır.

-> Gerçek sevgi, zaman ve mesafe tanımaz.

-> Bunca kitap okumuşsun da ne öğrenmişsin?

-> Bir merdiven çabuk bir merdiven getirin.

-> Görmek isteyenler için nerede güzellik yoktur ki?

-> Ölüm olmasaydı hayat bütün güzelliğini kaybederdi.

-> Yaşamın anlamı, yaşadığımız her anı değerli kılmaktır.

-> İnsanın iç dünyası, dış dünyayı algılayışını belirler.

-> Sevgi, her şeyin üstesinden gelmenin en güçlü silahıdır.

-> İlişmeyin bana, niçin benim kalbimi kırıyorsunuz? (Palto)

-> İnsanın değeri, onun başkalarına nasıl davrandığıyla ölçülür.

-> Bazen susmak, en derin duyguları ifade etmenin en güçlü yoludur.

Reklamlar

-> Bu can sıkıntısı da yeni moda! Eskiden kimsenin canı sıkılmazdı.

-> Gerçek mutluluk, başkalarının mutluluğunu artırmakla elde edilir.

-> Malum kadın kalbinin derinliklerine inmek hiç tekin bir iş sayılmaz.

-> Her şeye aldırmamalı insan. Dünyada hakaret etmeyen insan bulunmaz ki.

-> Gözlerime güneş doluyor sandım yüzüne bakınca. (Bir Delinin Anı Defteri)

-> Yalnızlık, insanın iç dünyasını keşfetme ve kendini tanıma fırsatı sunar.

-> Öyle ya, insanın ruhuna süzülüp içinden neler geçtiğini anlayamazsınız ki!

-> İnsanın iç dünyasını keşfetmek, hayatın anlamını bulmada önemli bir adımdır.

-> Sanki hep bir şeyi bekliyormuş gibi atıyor kalbim. (Bir Delinin Anı Defteri)

-> Aslında şu anda her şeyden çok sevilmeye, anlaşılmaya, şefkate ihtiyacı vardı.

-> Bir insanın karakteri, zor zamanlarda ortaya çıkar ve onun gerçek doğasını gösterir.

-> Dünya kadar paran olacağına konuşup anlaşabileceğin bir tek dostun olması daha iyidir.

-> Bazı insanlar bir eşya bile değil, eşyanın üzerinde bir leke veya benek gibi dururlar.

Reklamlar

-> Köpeksi bir huyum vardır: Sevdiğim insanlar ille de sevinsinler, mutlu olsunlar isterim.

-> Evin içinde sıkıntıyla yürüyüş. Bir odadan diğerine giriş. Düşünmenin zulmü altında geçen bir yaz.

Nikolay Gogol En Güzel Sözleri

-> Odanın içinde sinek uçsa ancak bu kadar ilgilerini çekerdi doğrusu. – Nikolay Vasilyeviç Gogol – Palto

-> Gelin görün ki şu hayatta her daim başkalarının gözünde o kadar mühim olmayan şeyleri yeterince mühim sayan insanlar vardır.

-> Ruhu pişmanlıkla doludur belki ve içinde bulunduğu kötü durumdan kurtulmak için çok uğraşmıştır, ama tek başına başaramamıştır.

-> Ben de senin gibi edebiyatla uğraşmak istiyorum artık. Yaşamak öyle sıkıcı oldu ki kardeş, insan biraz da ruhunu beslemek istiyor.

-> Ahlaksızlık kendi başına da çirkindir, iticidir; ama olanca güzelliğiyle düşlerimize süzülen güzelliğe bulaşınca büsbütün itici olur.

-> Bana kalırsa efendimiz, bir şey satın alındı mı en iyisinden alınmalı; yoksa parayı sokağa atmış olursunuz. (Bir Delinin Anı Defteri)

-> Tüm insanlar sevilmek ister matmazel ne yapalım? Vahşi hayvanlar bile, kafesin parmakları arasından burnunu uzatarak okşanmayı bekler.

-> Memurlar hiç başaramazlar çünkü onlar kağıtlar, belgeler, dilekçeler arasında sıkışıp kalmışlar ve dünyanın gerçeklerini unutmuşlardır.

Nikolay Gogol Meşhur Sözleri

-> Aklı başında bir insan kimseden nefret etmez. Bunun yerine karşısındakini dikkatli inceler, tüm varlığını derinlemesine kavramaya çalışır.

-> Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir.

-> İnsan hiç olmazsa hayatında bir defa, hiç kimseye benzemeyen, hayatı boyunca hatırlayabileceği, içinde bambaşka duygular uyandıran biriyle karşılaşabilir.

-> Bence, düşüncelerini, duygularını ve izlenimlerini başkalarıyla paylaşmak, dünyanın en büyük esenlik ve mutluluklarından biridir. (Bir Delinin Anı Defteri)

-> Hak ederek değil, hırsızlama elde edilmiş ün, sahibine mutluluk vermez; onu ancak hak edenlerin, ona layık olanların yüreğini heyecanla, sevinçle titretir.

-> Insana dair bir şeyler bilmenin felsefe bilmekten de hukuk bilmekten de çok daha önemli olduğunu anladı ve her şeyden önemlisi, kendisinde ne olduğunu tam bilemediği bir eksik olduğunu hissediyordu.

-> İnsanoğlu öyle şaşılası bir yaratıktır ki, sahip olduğu özellikleri bir çırpıda sayıp dökmek olanaksızdır; durup incelemeye kalkıştığınızda da, hiç durmadan yeni özellikler bulursunuz ve bu işin sonu gelmez.

Nikolay Gogol Kitap Alıntıları

-> Derler ki, boğulan biri küçücük bir saman çöpüne sarılırmış. Çünkü artık düşünüp seçecek zamanı kalmamıştır. Saman çöpü bir sineği bile taşıyamaz, koca superguzelsozler.com bir insanı nasıl taşısın? Fakat onun aklına bunlar gelmez ve saman çöpüne tutunmak ister…

-> Kentin birinde aptal bir adam yaşardı diye yazacak olsanız, bunu hemen kendi kişiliğine yönelik bir saldırı olarak gören bir saygıdeğer yurttaş öfkeyle yerinden fırlayıp, Ben de bir adam olduğuma göre, ben de bir aptal mıyım yani? diye terslenir.

-> Yine yer yer oyulmuş, kara topraklı, yer yer yeşermekte olan aynı tarlalar, yağmurdan ıslanmış kargalar, kuzgunlar, durmadan yağan yağmur, ağlayan kapkara gökyüzü… Çok sıkıcı bu dünya baylar! (286) – Nikolay Vasilyeviç Gogol – Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri

-> Çağdaş yargı, adi bir cam parçasıyla güneşin ışıklarını geçirerek en küçük böceklerin bile hareketlerini gösteren bir cam parçasını bir tutar. Çünkü bu yargı o basit, aşağılık hayattan bir sahneyi işleyip bir sanat incisi haline getirmek için derin bir ruha sahip olunması gerektiğini kabul etmez. Yine bu yargı, içten koparak atılan coşkun bir kahkahanın, lirik bir parçayla eşdeğerde olduğunu kabul etmeyerek, böyle bir gülüşle iğreti bir gülümseme arasındaki farkı göremez, işte bu çağdaş yargı onun eserlerini küçümseyecek, değer vermeyecektir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *